Zbog napretka tehnologije svakih nekoliko godina Wi-Fi standardi se mijenjaju. Novi standardi obično znače kako će bežično povezivanje biti kvalitetnije, kao i da će se na routerima i pametnim telefonima pojaviti nove oznake vezane uz Wi-Fi.

U organizaciji Wi-Fi Alliance odustali su od nazivlja koje koristi IEEE i uveli vlastiti sustav. O čemu se radi i što nam donosi Wi-Fi 6? Doznajte.

Što je Wi-Fi 6?

Wi-Fi 6 najnovija je nadogradnja standarda bežičnog povezivanja koja se temelji na standardu IEEE 802.11ax. Trebala bi omogućiti bržu vezu većeg kapaciteta i bolje energetske učinkovitosti u odnosu na prethodnika (802.11ac, odnosno Wi-Fi 5).

Čemu promjena naziva?

Pa, uveli su ju kako bi nama kupcima i korisnicima olakšali snalaženje, odnosno uočavanje razlika između dva izdanja standarda. Nove će nazive koristiti usporedno s dosadašnjim, koje će IEEE također nastaviti koristiti.

Evo usporednog pregleda naziva:

Wi-Fi 6 - 802.11ax (stiže tijekom 2019. godine)
Wi-Fi 5 - 802.11ac (2014.)
Wi-Fi 4 - 802.11n (2009.)
Wi-Fi 3 - 802.11g (2003.)
Wi-Fi 2 - 802.11a (1999.)
Wi-Fi 1 - 802.11b (1999.)

Po čemu je Wi-Fi 6 bolji?

Kao što smo već spomenuli, omogućit će brži prijenos podataka, teoretski do 10 gigabita u sekundi (Gbps), pa čak i do 12 Gbps u krajnjim slučajevima i na vrlo malim udaljenostima. To je 30 do 40 posto brže od standarda 802.11ac - Wi-Fi 5.

No, donosi i nekoliko drugih značajnih poboljšanja. Primjerice, MU-MIMO (tehnologija koja omogućava stalne prijenose podataka do više korisnika) postat će sveprisutna, dostupna za slanje i primanje podataka istovremeno.

Poboljšanja će donijeti i značajka OFDMA (kratica za Orthogonal Frequency Division Multiple Access), koja omogućava učinkovitije korištenje frekvencija 2,4 GHz i 5 GHz.

Trenutno vaši routeri emitiraju na dijelovima spektra 2,4 GHz i 5 GHz. Unutar tih dijelova spektra su setovi kanala od 20 MHz, grupiranih u blokove od 160 MHz. Svi uređaji emitiraju na nekom od tih blokova unutar dodijeljenog dijela spektra.

Kad više uređaja koristi isti kanal u istom dijelu spektra u zatvorenom prostoru (recimo, kafiću), dolazi do zagušenja mreže. Wi-Fi 6 koristi drukčiju raspodjelu kanala na 20 MHz, tako što ih dijeli u 256 zasebnih kanala, značajno više nego dosadašnjih 64.

No, ujedno i mijenja podatkovne veze u sklopu potkanala. Dosad su potkanali korišteni paralelno za komunikaciju s povezanim uređajem, što znači kako je jedan uređaj mogao zaposjesti kanal za sebe sve dok ga ne prepusti drugom uređaju. Wi-Fi 6 dodijelit će nove dodatne potkanale koji mogu biti korišteni za komunikaciju s do devet uređaja po potkanalu koji podržavaju standard 802.11ax.

Značajno će biti poboljšana i tehnologija koja omogućava istovremene streaminge - bit će ih moguće upogoniti do osam.

Kad će biti moguće kupiti routere i druge uređaje koji podržavaju Wi-Fi 6?

Nekoliko takvih routera već je prisutno na tržištu (Asus TR-AX88U i Netgear Nighthawk AX8, primjerice).

Trebate li prijeći na Wi-Fi 6?

Želite li biti među prvima koji će prigrliti novu tehnologiju, svakako nabavite uređaje koji podržavaju novi standard. Ako niste tome skloni pričekajte dok na tržište ne stigne više takvih uređaja.